W roku szkolnym 2016/2017 miały miejsce rozgrywki w ramach XV Ligi Humanistycznej Szkół Podstawowych gminy Rudziniec. Laureaci konkursu, czyli uczniowie prowadzonej przez stowarzyszenie Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Chechle, drugi rok z rzędu mieli okazję odebrać puchar z rąk Wójta Gminy Rudziniec.

Całe przedsięwzięcie rozpoczął konkurs frazeologiczny w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Poniszowicach. W kategorii indywidualnej aż trzy osoby zdobyły I miejsce i tytuł Mistrza Frazeologii (Amelia Migurska z Rudzińca, Dawid Matwiejuk z Poniszowic oraz Dagmara Muskała z Poniszowic). Drużynowo I miejsce zajęli przedstawiciele Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Poniszowicach (Dagmara Muskała, Kinga Raszka, Dawid Matwiejuk) oraz ex aequo uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Rudna (Żaneta Zwiernik, Agata Szubert, Natalia Stromska), na II miejscu znalazła się drużyna z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rudzińcu (Amelia Migurska, Karina Klita, Kacper Kaczyński), a na III – ze Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Chechle (Julia Madej, Martyna Najda, Patrycja Szykowska). Wyróżnieni zostali uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pławniowicach (Julia Wolny, Zuzanna Bożek, Dominik Lubojański).

Jako drugi odbył się konkurs recytatorski, mający miejsce w Gminnym Ośrodku Kultury w Poniszowicach. I miejsce i tytuł Mistrza Recytacji zdobył Oskar Płaziński (Szkoła Podstawowa im. Bolesława Chrobrego w Chechle;  ten sam uczeń wywalczył II miejsce w konkursie powiatowym i został reprezentantem powiatu w rozgrywkach ogólnopolskich „Mały OKR 2017”w Starachowicach). Zaszczytne, bo II miejsce w gminnym konkursie recytatorskim zajęła Patrycja Szykowska, także ze Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Chechle, z kolei III miejsce ex aequo Weronika Klaka (Pławniowice) i Aleksandra Donisz (Bojszów) . Wyróżnienie trafiło do Natalii Zaczkowskiej (Rudno), Aleksandry Tekli (Pławniowice) oraz Weroniki Krzymińskiej (Chechło).

W trzecim konkursie (ortograficznym) Mistrzem Ortografii została Żaneta Zwiernik (Rudno), a II miejsce w kategorii indywidualnej przypadło dwóm wicemistrzom: Dominikowi Nowińskiemu (Rudziniec) i Dawidowi Matwiejukowi (Poniszowice) . Drużynowo I miejsce zdobyły uczennice ze Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Chechle (Julia Madej, Patrycja Szykowska, Martyna Najda), II miejsce – przedstawiciele Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Poniszowicach (Mateusz Obłonczek, Kinga Raszka, Dawid Matwiejuk) , a III – Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Rudna (Żaneta Zwiernik, Grzegorz Będzichowski, Adam Safinowski). Wyróżniono uczniów Szkoły Podstawowej w Kleszczowie (w składzie: Julia Lukoszek, Alicja Lukoszek, Adrian Kruczek).

Po zliczeniu punktacji, na czoło wysunęli się uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Chechle. W placówce tej odbyła się uroczysta gala, na której dyrektor szkoły, Regina Wieczorek, oraz nauczycielka języka polskiego i historii, Klaudia Janicka (przygotowująca uczniów do konkursów), serdecznie powitały przedstawicieli wszystkich szkół podstawowych gminy Rudziniec.

- Jesteśmy niezwykle szczęśliwi, mogąc gościć tak zdolnych, młodych ludzi z całej gminy w naszej szkole! – tymi słowami rozpoczęła galę dyrektor szkoły, Regina Wieczorek. -Nie ukrywamy, że zwycięstwo Chechła napawa nas ogromną dumą i optymizmem, tym bardziej, że możemy cieszyć się wygraną drugi rok z rzędu! – dodała.

Laureaci poszczególnych rozgrywek otrzymali mnóstwo nagród książkowych, ufundowanych przez wójta gminy, Krzysztofa Obrzuta. Sam wójt wręczył dumnym uczniom z Chechła puchar przechodni, podkreślając, że jeśli za rok zdobędą I miejsce, zostanie u nich na zawsze (wedle zasady trzech zwycięstw z rzędu). Trzymamy kciuki!

Klaudia Janicka